MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 5806019
*
nr 580 6019
Karmstolar
1 par Funkis
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
Utrop:
500 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 19:28:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:48:29
1
1.200 kr
27/4 17:12:12
2
1.100 kr
27/4 17:13:47
2
1.500 kr
27/4 18:33:14
1
2.000 kr
27/4 19:22:18
2
1.800 kr
27/4 19:23:54
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 Clubfåtölj
läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bred..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:25
-
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:09
-
6169 Fåtölj
+ fotpall, med sidobord, "Consul" Läder
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:04
-
6031 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurv..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:05
-
6060 Fåtöljer
3 st
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:50
-
6071 Fåtöljer
ett par
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:58
*
Karmstolar
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6019
Karmstolar
1 par Funkis
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/4 12:48:29 | 1 | 1.200 kr |
| 27/4 17:12:12 | 2 | 1.100 kr |
| 27/4 17:13:47 | 2 | 1.500 kr |
| 27/4 18:33:14 | 1 | 2.000 kr |
| 27/4 19:22:18 | 2 | 1.800 kr |
| 27/4 19:23:54 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 Clubfåtölj
läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bred..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:25 -
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:09 -
6169 Fåtölj
+ fotpall, med sidobord, "Consul" Läder
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:04
-
6031 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurv..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:05 -
6060 Fåtöljer
3 st
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:50 -
6071 Fåtöljer
ett par
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:58



